معرفی 10 شرکت در صنایع لبنی برتر دنیا

فرا سردکاران
24 اسفند 1401
0 نظر

 

تولیدات صنایع لبنی برای قرن‌ها بخشی از رژیم غذایی ما انسان‌ها بوده است. بسیاری از ما پنیر و سایر محصولات لبنی را جزو غذاهای مورد علاقه خود می‌شماریم. امروزه محصولات صنایع لبنی جز ضروری زندگی هر فرد به شمار می‌آید و از آن‌جایی که اغلب افراد روز خود را با مصرف یک یا چند نوع از لبنیات آغاز می‌کنند، توجه به سلامت لبنیات بسیار ضروری است. از این رو برای حفظ سلامت شیر بلافاصله بعد از دوشیدن از دستگاه‌هایی نظیر دستگاه پخت شیر و دستگاه شیر سردکن استفاده می‌شود.

 

با توجه به مصرف منظم روزانه محصولات لبنی، صنایع لبنی پیشرو در جهان راه حل‌های پیشرفته‌ای را با استفاده از ارتقا فنی برای پاسخگویی به نیازهای جمعیت رو به افزایش ارائه کرده‌اند. این مقاله جزئیات 10 شرکت برتر لبنیات جهان در آخرین رده بندی بر اساس درآمد و سهم بازار تولید شیر به تفکیک شرح می‌دهد.

 

دستگاه پخت شیر چیست؟

 

وقتی شیر تازه را می‌دوشند، فرآیندهای متفاوتی در شیر اتفاق میوفتد که می‌تواند همراه خود مقادیر بالایی قارچ، باکتری و میکروب‌های غیرمفید داشته باشد. وجود این ناخالصی‌ها بر کیفیت شیر تاثیر مخربی دارد. بنابراین در صنایع لبنی، شیر تازه و خام را با دستگاه پخت شیر به نقطه جوش استاندارد می‌رسانند تا باکتری‌های مضر حذف شده و بتوان شیر پرکیفیتی را عرضه نمود و حتی می‌توان دیگر فرآورده‌های لبنی را نیز از آن تهیه کرد. دستگاه پخت شیر اغلب در شرکت‌ها و دامداری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

دستگاه شیر سردکن چیست؟

 

همانطور که گفته شد در صنایع لبنی برای جلوگیری از پایین آمدن کیفیت شیر و حذف باکتری‌های مضر، از دستگاه پخت شیر استفاده می‌شود، اما دستگاه شیر سردکن نیز به این منظور مورد استفاده قرار می‌گیرد. سرد کردن شیر بعد از فرآیند دوشیدن، از افزایش میکروب‌های مضر پیشگیری می‌کند. سرد نگهداشتن شیر در دمای پایین (دمای بالاتر از یخ زدن) باعث حفظ کیفیت شیر می‌شود.

 مخزن خنک کننده شیر که به عنوان دستگاه شیر سردکن نیز شناخته می‌شود، از یک مخزن داخلی و یک مخزن بیرونی تشکیل شده است که معمولا هر دو از فولاد ضد زنگ با کیفیت بالا ساخته می‌شوند. دستگاه شیر سردکن یک قطعه مهم از تجهیزات مزرعه‌ها در صنایع لبنی است و هر روز برای نگهداری شیر خام در مزرعه در شرایط خوب استفاده می‌شود و بعد از هر بار جمع آوری شیر نیز باید تمیز شود. قبل از معرفی صنایع برتر لبنی جهان بهتر است کمی به تراکم این صنایع پرداخت.

 

مقدمه‌ای بر صنایع لبنی

 

با توجه به رسانه‌های اجتماعی، امروزه افراد به سمت داشتن زندگی سالم و مصرف محصولات با رتبه بالا تمایل دارند. از این رو برای برآورده کردن این خواسته‌ها، صنایع لبنی بزرگ به طور مرتب در حال تغییر هستند. آن‌ها در محصولات و چارچوب خود تغییرات و نوآوری زیادی پیوسته، همگام با جامعه مدنظر ایجاد می‌کنند تا با آخرین روند بازار مطابقت داشته باشد.

 

می‌توان گفت که صنایع لبنی یکی از قدیمی‌ترین صنایع جهان است. این صنعت در چرخه عمر خود به مرحله مناسبی از بلوغ رسیده‌ است. با تغییرات منظمی که در بازار لبنیات پیوسته ایجاد می‌شود، بازیگران برتر (صنایع برتر لبنی) همچنان به ارائه محصولاتی با بهترین کیفیت با یکدیگر رقابت می‌کنند. شرکت‌های لبنی انعطاف پذیر همیشه موفق شده‌اند تا برنامه‌ها و اقدامات تجاری خود را با نیازهای بازار همسو کنند. 

 

10 شرکت برتر صنایع لبنی دنیا

 

بزرگترین شرکت‌های لبنی در جهان از نظر درآمد نستله، لاکتالیس و دانون هستند. در حالی که برترین تولید کننده لبنیات در جهان از نظر تولید شرکت «دامداران لبنیات آمریکا» است. لیست زیر شامل 10 شرکت لبنی برتر جهان است که بر اساس درآمد حاصل از محصولات لبنی رتبه بندی شده است.

 

1. شرکت نستله (Nestle): در جدیدترین رده بندی صنایع لبنی جهان، اولین شرکت لبنی، شرکت نستله است. نستله یک شرکت بزرگ مواد غذایی و نوشیدنی است که دفتر مرکزی آن در شهر «ووه» سوئیس قرار دارد. این برند بزرگ‌ترین شرکت مواد غذایی و لبنیات جهان است و توسط هنری نستله در سال 1866 با هدف ارائه محصولات تخصصی در زمینه لبنیات تاسیس شد. 

 

آن‌ها همه چیز از نوشیدنی و اقلام مراقبت از حیوانات خانگی گرفته تا غذاهای آماده و اقلام لبنی تولید می‌کنند. نستله در زمینه تولید غذای کودک، قهوه، لبنیات، صنعت شیرینی سازی و تولید آب معدنی جایگاه بسیار خوبی در دنیا دارد. فروش محصولات شیر و بستنی آن سالانه حدود 24.3 میلیارد دلار ارزش دارد. علیرغم میلیاردها دلاری که نستله از محصولات لبنی خود به دست می‌آورد، همچنین توانسته است در تولید لبنیات گیاهی روند رو به رشدی داشته باشد.

 

نستله یکی از اعضای موسس بازار صنایع لبنی است که محصولات آن مورد علاقه افراد در تمام گروه‌های سنی در سراسر جهان است. این شرکت یکی از محبوب‌ترین شرکت‌ها در جهان است. 

 

2. شرکت لاکتالیس (Lactalis): این شرکت قبلا با نام "Besnier SA" شناخته می‌شد و یکی از بزرگ‌ترین گروه محصولات لبنی و تولید کننده شماره یک پنیر در جهان است. لاکتالیس توسط آندره بسنیر در سال 1933 تاسیس شد و دفتر مرکزی آن در لاوال، ماین، فرانسه قرار دارد اما در حدود 50 کشور تجارت می‌کند. گروه لاکتالیس موفقیت خود را از استراتژی که دربردارنده تخصص قوی لبنیات با استانداردهای بالای همه محصولات است، کسب می‌کند.

 

شرکت چند ملیتی لاکتالیس از سال 1933 فعالیت خود را آغاز کرده است. سبد محصولات این شرکت یکی از قابل اعتمادترین محصولات در صنعت است. این برند ماموریت دارد تا به رهبر جهانی صنایع لبنی تبدیل شود. لاکتالیس 20.8 میلیارد دلار از محصولات لبنی جهان را تولید می‌کند که این گروه را به یکی از تولیدکنندگان برتر لبنیات در جهان از نظر درآمد تبدیل کرده است. لاکتالیس نیز 2.4درصد از شیر جهان را نیز تولید می‌کند.

 

3. شرکت دانون (Danone): این شرکت در سال 1919 در بارسلون اسپانیا توسط ایزاک کاراسو تاسیس شد اما با حضور جهانی خود، مقر آن به پاریس فرانسه انتقال یافت. شعار آن‌ها این است که از طریق غذا برای تعداد زیادی از مردم، زندگی سالم به ارمغان بیاورند. لبنیات سالم و خوشمزه آن‌ها در سطح جهانی شناخته شده است. در واقع دانون یک شرکت چندملیتی فرانسوی در زمینه محصولات غذایی و صنایع لبنی به ویژه ماست است.

 

محصولات نوآورانه دانون کاملا ارگانیک هستند و این شرکت در نظر دارد که به یک برند پایدار تبدیل شود. این شرکت همچنین مالک برند لبنیات گیاهی "Silk" است. دانون سالانه 18 میلیارد دلار از محصولات لبنی جهان را تولید می‌کند و مسئول تولید یک درصد از کل تولید شیر در دنیا است.

 

4. فانترا (Fonterra): یک گروه تعاونی مستقر در نیوزلند است که متعلق به 10500 کشاورز است. این شرکت 30 درصد از صادرات لبنیات جهان را دارد. فانترا یک شرکت تعاونی است که در سال 2001 تاسیس شد و دفتر مرکزی آن در اوکلند، نیوزلند قرار دارد. هنر تولید محصولات لبنی آن‌ها، نام این برند را در بازار لبنیات مشهور کرده ‌است.

 

این برند تجاری چند ملیتی، بزرگ‌ترین صادرکننده محصولات لبنی در جهان است که در علم و نوآوری لبنیات پیشرو است. فانترا در 50 کشور مختلف فعالیت داشته و از طریق زیرمجموعه‌های خود، انواع محصولات لبنی از جمله شیر، کره و پنیر را تولید و عرضه می‌کند. درآمد آن از صنعت لبنیات در سال گذشته 14.3 میلیارد دلار بوده که این شرکت را به بزرگ‌ترین شرکت نیوزلند تبدیل کرد. فانترا مسئول 2.8درصد از تولید شیر در جهان است.

 

5. فریزلندکمپینا :(FrieslandCampina) از دیگر صنایع برتر دنیا، فریزلندکمپینا یک شرکت چند ملیتی است که مقر آن در آمرسفورت، هلند قرار دارد. این شرکت در سال 2008 با ادغام فریزلند "Friesland Foods" و کمپینا "Campina" تاسیس شد و هر روز به میلیون‌ها مشتری خود، تغذیه ارزشمندی از شیر و تمام محصولات لبنی ارائه می‌دهد.

 

این شرکت یکی از قدیمی‌ترین شرکت‌ها در فهرست صنایع لبنی برتر است. فریزلندکمپینا به طور مرتب روش‌های خود را تغییر داده است تا با آخرین تحولات بازار همراه باشد. این برند در 33 کشور جهان شعبه دارد و با درآمد 13.8 میلیارد دلار، 1.6درصد از شیر جهان را تولید می‌کند.

 

6. شرکت دامداران لبنیات آمریکا (Dairy Farmers of America): رتبه ششم صنایع لبنب برتر جهان نیز در اختیار کشاورزان آمریکایی با بیش از 7500 مزرعه است. این شرکت در سال 1998 تاسیس شد و دفتر مرکزی آن در کانزاس سیتی، ایالات متحده قرار دارد. این شرکت یک تعاونی ملی بازاریابی شیر در امریکا است. با استفاده از مجموعه‌ استانداردهای یکپارچه، خلاق و جدید، این شرکت محصولات لبنی خود را با کیفیتی بالا عرضه می‌کند.

 

این برند یکی از پیشگامان صنایع لبنی دنیا است. این غول آمریکایی به دلیل تلاش‌های پایدار خود بر زندگی آمریکایی‌ها تاثیر مثبتی گذاشته است. این شرکت متعهد شده است که به معتبرترین شرکت دوستدار محیط زیست در فهرست شرکت‌های لبنی تبدیل شود. با درآمد 13.6 میلیارد دلاری این برند آمریکایی توانسته 3.5درصد از شیر جهان را نیز تولید کند که آن را به بزرگترین تولیدکننده شیر در جهان تبدیل کرده است.

 

7. آرلا فودز (Arla Foods): آرلا در سال 2000 تاسیس شد و دفتر مرکزی آن در شهر ویبی، دانمارک قرار دارد و بزرگ‌ترین تولیدکننده محصولات لبنی در اسکاندیناوی است. این شرکت با ادغام شرکت تعاونی لبنیات سوئدی آرلا و شرکت دانمارکی "MD_Foods" شکل گرفت. این برند بر ایجاد آینده لبنیات تمرکز دارد تا سلامت را با نوآوری به سطح جدیدی برساند. 

 

آرلا فودز یک تعاونی چندملیتی دانمارکی است. این شرکت یکی از سریع‌ترین شرکت‌های صنایع لبنی در حال رشد جهان است و چهره‌ای پیشرو در صنایع غذایی دارد. آرلا سالانه 12.4 میلیارد دلار از محصولات لبنی را تولید می‌کند و مسئول 1.7درصد از تولید شیر در جهان است.

 

8. ییلی (Yili): یک تولیدکننده محصولات لبنی چینی است که در سال 1993 تاسیس شد و دفتر مرکزی آن در شهر هوهوت چین قرار دارد. این شرکت در دستور کار خود همیشه کیفیت را در نظر دارد و همیشه بر کیفیت 100درصد ایمن تمرکز می‌کند. از زمان تاسیس، ییلی به نوآوری‌های تکنولوژیکی برای تقویت بخش لبنیات اهمیت زیادی داده است.

 

"Yili" یک شرکت بسیار معروف چینی است که توانسته به بازیگر برتر بازار آسیا تبدیل شود و این برند چینی مترادف با بهترین کیفیت محصولات لبنی در سراسر کشورهای آسیایی است. گروه ییلی با درآمد 11.2 میلیارد دلاری، جایگاه هشتمین شرکت بزرگ در صنایع لبنی در جهان، از نظر درآمد را دارد و 0.9درصد از کل شیر جهان را تولید می‌کند.

 

9. ساپوتو (Saputo): یک شرکت لبنیات مستقر در کانادا است که در سال 1954 تاسیس شد. دفتر مرکزی این شرکت در مونترال، کانادا واقع و توسط خانواده ساپوتو تاسیس شده است. در حال حاضر، ساپوتو طیف وسیعی از محصولات لبنی از جمله شیر مایع، محصولات خامه‌ای، پنیر، شیر با ماندگاری طولانی مدت، محصولات خامه‌ای، محصولات کشت‌ شده و دیگر مواد لبنی را تولید، بازاریابی و توزیع می‌کند. 

 

این شرکت اصلاحات تکنولوژیکی زیادی را در صنعت لبنیات مطرح کرده است. همچنین به عنوان رهبر بازار و صنایع لبنی آمریکای شمالی در نظر گرفته می‌شود. شرکت ساپوتو سالانه 11 میلیارد دلار از لبنیات دنیا را تولید می‌کند و مسئول 1.2درصد از کل تولید شیر در جهان است.

 

10. منگنیو :(Mengniu) یک شرکت چینی تولید کننده محصولات لبنی است. این شرکت در سال 1999 تاسیس شد و دفتر مرکزی آن در هنگ کنگ بوده و محصولات متنوعی مانند شیر مایع، بستنی و پنیر را ارائه می‌دهد. این شرکت همچنین جوایز بسیاری را در زمینه بهترین تولیدکنندگان محصولات لبنی کسب کرده است.

 

این شرکت چینی قصد دارد با فناوری پیشرفته خود بر بازار آسیا تسلط یابد. لبنیات منگنیو سالانه 10.3میلیارد دلار درآمد از محصولات لبنی را ایجاد می‌کند و مسئول 0.8درصد از کل تولید شیر در جهان است.

 

آینده بازار صنایع لبنی جهان

 

شیر همچنان نقش مهمی در سلامت و تغذیه دارد. مصرف کنندگان اصلی محصولات لبنی مردم اروپا و آمریکا و پس از آن آسیا هستند. شیر واقعا یک کالای جهانی است و انتظار می‌رود که بازار همچنان توسط 10 شرکت برتر لبنی در جهان رهبری شود. بازار جهانی لبنیات با سرعتی فوق العاده در حال رشد است و پیش بینی می‌شود تا سال 2027 به 587.5 میلیارد دلار برسد.

 

10 شرکت لبنی برتر ذکر شده در صنایع لبنی، محصولات لبنی تازه را برای فردایی قوی‌تر و سالم‌تر ارائه می‌دهند. دستگاه‌هایی نظیر دستگاه پخت شیر و دستگاه شیر سردکن، از جمله تجهیزاتی هستند که نقش مهمی در صنایع لبنی ایفا می‌کنند.

 

منابع

 

Dairy reporter 

Verified market research

Sentient media

BizVibe 

Tirlan farm life

پست های مرتبط

نظرات (0)

نظر خود را وارد کنید

درخواست مشاوره

آخرین نظرات